Ziyaretçi

İstanbul

İstanbul, tarihinde Bizans İmparatorluğuna Konstantinopolis ismiyle başkentlik yapmış, ülkemizin tarihi, ekonomik ve kültürel merkezidir. Avrupa ile Asya’yı ve Karadeniz ile Marmara Deniz’ini ayıran boğazı ile kıtaları birleştiren jeopolitik bir öneme sahiptir. Şehrin ticari ve tarihi merkezi Avrupa tarafında bulunurken, nüfusun üçte biri Asya kıtasında yaşar. Şehrin nüfusu 14.7 milyondur ve tümü İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yetki alanına dahildir. İstanbul Dünya’nın en çok nüfusa sahip 7. Şehridir ve bu rakam ile Avrupa’nın en kalabalık şehridir.

İstanbul stratejik olarak, tarih boyunca de büyük öneme sahip olmuştur; tarihi İpek Yolu’nun rotasındadır; demir yolları ile Avrupa ve Orta Doğu’yu bağlar ve Karadeniz’den Dünya denizlerine tek bağlantı olan İstanbul boğazına ev sahipliği yapar. Her ne kadar Ankara, Kurtuluş Savaşının ertesinde başkent özelliğini kazanmışsa da İstanbul’un nüfusu 1950’li yıllardan beri 10 katına ulaşmıştır.

Şehirde sanat, müzik, sinema ve kültürel festivaller özellikle 20. Yüzyılın başından beri düzenlenmekte ve günümüzde İstanbul bu aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. Altyapı çalışmaları ile şehire geniş bir toplu taşıma ağı kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Şehir 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiş ve takip eden beş sene içerisinde, 2015 yılında tahmini bir rakam olarak 12.5 milyon turist İstanbul’u ziyaret etmiş, bu rakam kenti Dünya’nın en çok tercih edilen 5. turistik bölgesi yapmıştır.

Neden ziyaret etmelisiniz

Eurasia Mermer Fuarına katılarak sahip olacağınız avantajlar:

Türkiye’deki taş, mermer ve seramik sektör ürünlerinin imalatındaki değişiklik ve yenilikleri gözlemleyebileceksiniz.

“Alım Heyeti” kapsamında 20 farklı ülkeden 400 yüksek karar verici iş adamı ile bağlantı kurabileceksiniz.

Doğal taş endüstrisinin önde gelen tedarikçileri ve hizmet sağlayıcıları ile temaslar kurabileceksiniz.

Ziyaretçi

Doğaltaş işleme makine, ekipmanları ve teknolojileri distribütör ve toptan satışçıları
İnşaat ve müteahhit firmaları
Proje Yönetimi ve Danışmanlık hizmeti veren firmalar
Yapı inceleme firmaları
Mimarlık ofisleri
Toptancı, perakandeci, distribütör inşaat malzemesi firmaları
İnşaat makineleri distribütör ve satış firmaları

Fuar Alanı

IFM / İstanbul

İstanbul’u dünya fuarcılığının başkenti yapma amacıyla yola çıkan ve Türkiye’nin en büyük fuar alanlarına sahip olan İFM’de her yıl ortalama 100 fuar yapılmaktadır.

İDTM tarafından işletilen İFM’de düzenlenen ve her yıl sayısız ziyaretçi çeken fuarlar vasıtasıyla binlerce firma yeni pazarlar ve fırsatlarla buluşmaktadır. Kendi sektörlerinde dünyanın en büyük fuarları arasında sayılan ve her sene yurtiçi ve yurtdışından yüz binlerce ziyaretçiyi çeken ISK-Sodex, Evteks, WEM, ISAF, Tesettür, Müsiad ve Turkchem gibi uluslararası fuarlar İFM’de düzenlenmektedir.

Havaalanı ve çevre yollara yakınlığı, metronun merkezin içinden geçmesi, çok geniş otopark alanlarının mevcudiyeti, çevre düzenlemeleri ve mükemmel alt yapısı İFM’yi cazip merkezlerden biri haline getirmiştir.
• Türkiye’nin en büyük fuar alanıdır.
• Senede ortalama 100 fuar yapılmaktadır.
• 249.000 metrekare alanda kurulu 11 adet hall bulunmaktadır.
• 100 ülkede 300’den fazla üyesi bulunan uluslararası iş ağının parçası olan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin (World Trade Center Istanbul) bünyesinde bulunmaktadır.
• Atatürk Havalimanı’nın hemen yanıbaşında bulunmakta ve aynı kompleks içinde İDTM İş Blokları, WOW Oteller, WOW Kongre Merkezi ile birlikte yer almaktadır.

Marble in Turkey

Doğal taş bakımından, jeolojik yapısı itibarıyla zengin bir potansiyele sahip olan ülkemizde, bugünkü verilere göre 4 milyar m3 işletilebilir mermer, 2,8 milyar m3 işletilebilir traverten, 1 milyar m3 granit rezervi bulunmaktadır. Bu değerlere göre Türkiye dünya doğal taş rezervinin yaklaşık %40'ına sahiptir.

Türkiye'de yapılan araştırmalarda, 650'ye varan renk ve dokuda mermer çeşidinin bulunduğu belirlenmiştir. Başlıca doğal taş türlerimiz, çeşitli renk ve desenlerde kristalin kalker (mermer), kalker, traverten oluşumlu kalker (oniks), konglomera, breş ve magmatik kökenli kayaçlardan (granit, siyenit, diyabaz, diyorit, serpantin, vb.) oluşmaktadır.

Rezervlerimizin, mermer çeşitliliği ile birlikte değerlendirildiğinde, sektörün önemli bir istihdam kaynağı oluşturduğu ve dünya pazarlarında önemli bir yere sahip olduğumuz görülmektedir.

Türkiye'de üretilen ve uluslararası piyasada en tanınmış mermer çeşitleri, Süpren, Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Ege Bordo, Milas Leylak, Gemlik Diyabaz ve Afyon Şeker'dir.

Uzun yıllar ekonomimiz içindeki gerçek potansiyeline ulaşamamış olan doğal taş sektörümüz, 1985 yılında Maden Kanunu kapsamına alınması ile yeni bir döneme girmiştir. Sektör, bu tarihten sonra her geçen yıl bir önceki yıla göre biraz daha büyümüş ve bugün maden ihracatımız içinde ilk sıradaki yerini almıştır.

Günümüzde klasik mermer üretim yöntemleri terk edilerek modern üretim yöntemlerine geçilmiştir. Mermer işleme kapasiteleri sürekli büyümekte, modern tesislerimizin sayısı sürekli olarak artmakta ve uzun yıllar blok mermer üzerine olan ihracatımız artık büyük oranda mamul hale getirilerek yapılmaktadır.

Mermer sektöründe, 2.560 adet mermer işletme izinli ruhsat sahası (mermer ocağı), küçük ve orta ölçekli 1.500 fabrika ve 7.500 atölyede bulunmakta ve yaklaşık 250.000 kişi istihdam edilmektedir. Üretimin tamamına yakın kısmı özel sektör tarafından yapılmaktadır. Türkiye'de 2014 yılında yaklaşık 5 milyon m3 doğal taş üretimi yapılmıştır. *

*T.C. Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı websitesi

Fuar Alanına ulaşım

İstanbul Fuar Merkezi, Atatürk Uluslararası Havalimanı’nın yanında kuruludur ve bu sayede uluslararası ziyaretçilerin zamanlarını verimli kullanmasını sağlar.
M1 Aksaray – Havalimanı Metro İstasyonu
M1A Yenikapı – Havalimanı Metro İstasyonu

Konaklama ve Uçak Tarifeleri

Turizm acentamız Sergi Tur katılımcı ve ziyaretçilere, konaklama ve uçuş tarifeleri ile ilgili hizmet verecektir.
Sergi Tur iletişim…

Hizli Menu

 

Ä°STANBUL